Dostęp do Internetu dla firm - DSL - SDSL - Frame Relay - Ethernet VPN - Miejski Ethernet
Tu zamienisz Neostradę na Internet DSL  
 
 
Symetryczny Miejski EthernetSymetryczny SDSLSymetryczny Internet DSL

Neostrada

PPPoE

Cellpipe 20

Sagem F@st 800

instalacja
monitorowanie
test

Speedtouch 330

speedstream 5660

Modem Sagem F@st 800

Wbrew przekonaniu wielu osób nie jest taki najgorszy. Powiem wiecej, wedlug nas jest ZNAKOMITY! / co na to Producent? :-)

Dlaczego?

Poniewaz jako jedyny z dotychczas dostarczanych przez TPSA modemów jest w stanie diagnozowac uszkodzenia uslugi Neostrada.
Przy pewnym zaangazowaniu szarych komórek mozemy w pelni monitorowac usluge Neostrada.
Ma jeszcze jedna niewatpliwa zal ete, synchronizuje sie tam gdzie pozostale modemy mówia PAS / nie mylic z "pass" w tescie /. Oczywiscie, on tez ma swoje granice wytrzymalosci na parametry linii i odleglosc od centrali.


Monitor modemu Sagem F@st 800 - kontrolki modemu

Modem posiada dwie kontrolki ADSL i POWER.

Kontrolki modemu Sagem F@st 800

 Kontrolka POWER jak sama nazwa wskazuje oznacza zasilanie. Modem jest zasilany poprzez port USB bezposrednio z komputera. Tylko wtedy, gdy komputer jest wlaczony modem laczy sie i synchronizuje z DSLAM. Jest to o tyle niewygodne dla TPSA, ze w przypadku testowania uslugi przy wylaczonym komputerze Abonenta, TPSA nie jest w stanie ustalic przyczyny uszkodzenia. Modem bez zasilania jest niewidoczny dla sluzb TPSA.

Po poprawnym zainstalowaniu sterowników modemu i podlaczeniu go do portu USB kontrolki powinny wygladac tak

MOdem prawidlowo zainstalowany

Taki stan oznacza komunikacje komputer modem, oraz informuje nas o tym, ze nie mamy podlaczonej linii telefonicznej. Jezeli jednak linia jest podlaczona, mozemy smialo stwierdzic, ze nie mamy aktywowanej uslugi lub niedokladnie przeczytalismy instrukcje podlaczenia filtrów.

Kolejna czynnosc to podlaczenie linii telefonicznej kontrolka ADSL zaczyna pulsowac.

Próba synchronizacji modemu Sagem F@st 800

Aby po pewnym niezbyt dlugim czasie zapalic sie na stale, zbyt dlugie pulsowanie moze oznaczac zla jakosc linii, ale o tym potem.

Kontrolka zapala sie na stale, co oznacza synchronizacje z DSLAM.

Modem zsynchronizowany

 

      

W przypadku poprawnego zainstalowania modemu na pasku Windows pojawia sie ikona

 - kontrolka czerwona oznacza brak prób synchronizacji z DSLAM, czyli na "chlopski rozum", usluga nie zostala jeszcze podlaczona, modem nie zostal podlaczony do linii telefonicznej, zamkniety port na DSLAM, uszkodzona jest linia telefoniczna, za duza odleglosc od centrali lub jest jeszcze wlaczone w linie inne urzadzenie bez filtra

- pojawienie sie kontrolki zóltej oznacza, ze modem i DSLAM "widza" siebie nawzajem

 - rozpoczyna sie proces synchronizacji, kontrolka moze nie wiecej niz dwa razy, zapalic sie na czerwono, po czym staly kolor zielony oznacza zsynchronizowanie z DSLAM

- kontrolka na przemian czerwona, zólta, zielona oznacza najczesciej uszkodzenie linii telefonicznej, zbyt duza odleglosc od centrali, lub uszkodzony port na DSLAM.

- kolor zólty i czerwony na przemian, diagnoza jak wyzej.

Po zsynchronizowaniu modemu z DSLAM, kontrolka przybiera kolorek zielony, co nie oznacza jeszcze pelnego sukcesu. I tak kontrolka:

- modem zsynchronizowany
- modem tylko wysyla
- modem tylko odbiera
- modem pracuje w obie strony
- system nie widzi modemu

Klikniecie myszka nad ta ikona powoduje otwarcie okna monitora modemu.

Okno monitora polaczenia modemu Sagem F@st 800

Okno monitora pokazuje jak skonfigurowana jest usluga na DSLAM. Lewa wartosc pokazuje wartosc dopuszczalna dla transmisji w góre, prawa w dól. Nalezy pamietac, ze nie jest to gwarantowany transfer po polaczeniu z Internetem, a tylko okreslenie z jaka predkoscia beda przesylane dane pomiedzy modemem lub roterem a DSLAM-em / czyli na odcinku Abonent - centrala telefoniczna /. Dla uslug Neostrada 128 , 320 , 640 , 1024kb/s wartosci ustawien wzrastaja ok 20 %

Jezeli na aktywnym oknie monitora wykonamy dwoma paluszkami ALT+D, otrzymamy
Okno 1

Zatrzymamy sie chwile przy tym okienku. Mamy tu sporo ciekawych informacji, od ustawien szybkosci lacza / Transmit Rate , Receive Rate /, licznika bledów CRC i FEC / oby byl zawsze taki jak wyzej /. Bledy CRC i FEC moga pojawiac sie miedzy innymi wtedy gdy mamy uszkodzona linie, modem, lub jestesmy za daleko, SNR opisany dalej spada ponizej 10 dB, a tlumiennosc jest w granicach 50. Margin to tzw SNR czyli odstep sygnal - szum, da sie nam we znaki w przypadku naglych zmian o 10, 15 dB lub gdy zacznie spadac ponizej 15 dB. Nastapi wtedy wylaczenie naszego ulubionego Gadu-Gadu.
Kolejny parametr - Attenuation - tlumiennosc- im wyzej tym gorzej, jest odzwierciedleniem dlugosci i niestety jakosci linii. Zaczyna byc groznie powyzej 45-50dB, ale bez paniki, przy takiej tlumiennosci zaczyna wysiadac SpeedTouch, nasze Gadu-Gadu na Sagem wciaz nadaje, choc moga pojawiac sie bledy. Sama wysoka tlumiennosc nie jest tak uciazliwa, chyba ze dolaczy do niej niski SNR. Kolejne okno okresla nam jak skonfigurowany jest nasz modem - konfiguracje otrzymuje bezposrednio z naszego komputera w trakcie uruchamiania systemu. Okresla z jakiej sciezki VPI i z jakiego kanalu w tej sciezce korzysta przy polaczeniu z DSLAM. Okresla typ enkapsulacji / heheh! cokolwiek to oznacza ! / , okresla standard w jakim usluga ma byc rozpoznawalna przez modem, w tej chwili usluga jest w standardzie G.DMT.

Producent podaje informacje, o niekontrolowanych restartach PC - ta, z Windows 2000 i karta grafiki GeForce2MX, rada ma byc zmiana z BULK / ISO na BULK i restart komputera. Nie sprawdzalismy.

okno ustawien polaczenia, lepiej nie zmieniaj tu za wiele!

Po drodze mamy jeszcze kilka okienek, które chwilowo nas nie zajmuja, kolejne okno rozszerza troche nasza wiedze o statystyki bledów, i miedzy innymi rozklad SNR dla transferu w dól i w góre.

Okno monitorowania polaczenia

Skoro wspominalismy o radach Producenta, powtarzamy za Producentem.

1.Problem "niecheci" startu systemu przy wlaczonym modemie rozwiazujemy wylaczajac w BIOS-ie w zakladce POWER MANAGMENT parametr APM.
2.Modem nie lubi tez kart USB PCI - sprawdzone i udowodnione "organoleptycznie"- stare komputery bez USB na plycie glównej , nie liczac dodatkowych - poza plyta glówna z USB 1.0 kart PCI z USB 2.0.
3.Problem kart chipem VIA rozwiazuje TPSA - na plycie instalacyjnej jest odpowiedni soft. Jezeli i to nie pomoze, w PNP/PCI CONFIGURATION BIOS parametr Plug and Play ustawiamy na YES, a jezeli i to nie pomaga ustawiamy BULK w monitorze modemu i restartujemy PC-ta.
4.W laptopach Toshiba Satellite brak SP3 dla Windows 2000 powoduje ulubiony przez wszystkich "niebieski ekran", a niekontrolowane restarty wyleczy zakup i wlaczenie modemu do USB HUB-a z zewnetrznym zasilaniem.
5.Jezeli przyjdzie Wam ochota zwolnic prace lacza po FTP i HTTP, zainstalujcie sterowniki z wersji nizszej niz 2.0.6/ - a propos zwolnienia transferu, w wersjach Neostrada 128 i 320 mamy limity do 5 giga, po ich przekroczeniu polecam Kafejki Internetowe az do pierszego dnia nastepnego miesiaca.