DSL jest kolejną usługą opartą o technologię
ADSL.Usługa jest dostępna wszędzie tam gdzie
dostępna jest
Neostrada. Internet DSL jest tak naprawdę
wzbogaconą Neostradą. Niestety jak wszędzie za wersje
bogatsze należy zapłacić więcej. I tak, za wyższą cenę instalacji oraz miesięcznego abonamentu otrzymujemy asymetryczny dostęp do Internetu, w którym otrzymujemy stały adres IP, otrzymujemy nieograniczony limitami transferu dostęp do sieci. Możesz całkiem LEGALNIE UDOSTĘPNIAĆ DSL. Możesz poczuć się jak ISP- czyli po polsku jak dostawca Internetu. Ba! możesz na tym też zarabiać!!!
TP świadczy usługę Internet DSL w wersjach prędkości:
W ramach usługi Internet DSL mniejszej niż 2000 Abonent uzyskuje:
Przykładowa konfiguracja sprzętowa Internet DSL z jednym adresem IP dostępnym dla Abonenta.
W ramach usługi Internet DSL 2000 i wiyższej Abonent uzyskuje:
Przykłądowa konfiguracja sprzętowa Internet DSL z pięcioma adresami IP dostępnymi dla Abonenta
Uwaga! Powyższe rozwiązanie jest bezpieczne przy zastosowaniu przełącznika zarządzalnego. Jeżeli nie posiadamy takowego proponuję zastosować oddzielny switch/hub dla udostepnienia Internet DSL w sieci LAN.
Internet DSL z opcją NAT, czyli z funkcjonalnością routera. To nic innego jak ten sam sprzęt , z tą różnicą, że jedyny zewnętrzny adres IP jest przypisany do dostarczanego przez TP routera. Komputery postawione za nim muszą mieć statyczne IP z przedziału 10.0.0.2-10.0.0.254.
Przykładowa konfiguracja Internet DSL z transjacją adresów - NAT , czyli po prostu z routerem. Router jest skonfigurowany w "jedyny słuszny" sposób. Ma wyłączone DHCP - czyli automatyczne przydzielanie adresów, więc Wasza sieć musi przyjąć "jedyną słuszną" adresację - statyczną. Administrowanie dostępem do internetu poprzez dostarczony router jest niemożliwe dla kogokolwiek , poza wyznaczonymi przez TP służbami.
* - modele Speedstream 5660 i 5100, skonfigurowane w/g potrzeb TP. Brak możliwości konfiguracji własnej. W celu udostępnienia w sieci niezbędny jest zakup routera , lub wykupienie opcji NAT ( translacja adresów ) umożliwiającej podłączenie modemu/routera bezpośrednio do switcha lub huba i stworzenie sieci dla 253 stanowisk. Zakres adresów sieci lan w przypadku DSL z NAT-10.0.0.2 do 10.0.0.254 / 10.0.0.1 - adres routera/. W tej opcji Abonent również nie ma możliwości konfiguracji routera we własnym zakresie.
** - Instalator dostarcza sprzęt, testuje modem/router, sprawdza jakośc łącza. Instalator nie podłącza i nie konfiguruje urządzeń Abonenta.
*** - możliwość podłączenia jednego urządzenia. Udostępnienie usługi w sieci tylko za pośrednictwem dodatkowego sprzętu zakupionego we własnym zakresie. Nie dotyczy to usługi z opcją NAT. W opcji NAT Abonent uzyskuje tylko jeden adres IP - adres modemu/routera.
Nic nie stoi na przeszkodzie w podłączeniu tylko jednego stanowiska, wówczas potrzebujemy jedynie karty sieciowej. Lepiej uzbroić się w kartę 10/100 Mb. Nigdy nie wiadomo co wyjdzie w loterii sprzętowej przy instalowaniu usługi DSL- czy Speedstream 4100, 5100, czy 5660.